Kayseri Sivas Ziyareti 2-3 Ekim 2018

“KAİSDER ANADOLU İŞ KADINLARI İLE BULUŞUYOR PROJESİ”
ZİYARET RAPORU 10.10.2018

KAİSDER olarak 2-3 Ekim 2018 Tarihlerinde Kayseri ve Sivas illeri ziyaret edildi.
Ziyarete üyelerimizden Göknur Atalay, Şenay Özdemir, S. Meltem Koca, Ebru Öz, Tülay Akın Ergincan, F. Lale Ergun, Selma Ergen, Sevilay İmre, Meral Önerci, Bahar Alban, Zehra Hazer Yıldırım katıldı. Ziyaret boyunca Gözlem Gazetesi Genel yayın Yönetmeni ve Başkent Gazetesi Ekonomi Haber Bölümü Sorumlusu Gazeteci Aysel Kanber eşlik etti ve görüşmelerde hazır bulundu.
2 Ekim 2018 Tarihinde başlayan ziyaretin ilk durağı Kayseri İli idi.

✓ İlk olarak Kayseri Kadın Dayanışma Derneği Başkanı ve üyeleri ile öğle yemeğinde buluşuldu.
Dernek Başkanından, yaptıkları faaliyetler, üyeleri ve beklentileri hakkında bilgiler alındı. Dernek Başkanı Kayseri ziyaretleri boyunca KAİSDER ekibine eşlik etti. Kayseri Kadın Dayanışma Derneği’nin bünyesinde şiddet mağduru kadınlar için programlar yapıldığı ve farklı sektörlerde girişimci kadınlar bulunduğu öğrenildi. Aynı gün içinde Derneğin diğer üyelerinin de katıldığı akşam toplantısı yapıldı. Birlikte proje yapmak üzere hazır olduklarını belirttiler.

✓ OR-AN Kalkınma Ajansı Başkanı ve üyeleri ile toplantı yapıldı. Kayseri, Sivas ve Yozgat İllerini kapsayan alanda yürüttükleri faaliyetler ve KAİSDER hakkında karşılıklı bilgi alışverişi yapıldı. KAİSDER üyelerinin Ankara firmaları olmaları nedeni ile Kayseri, Sivas ve Yozgat İllerinde yerleşik bir firma ile birlikte müracaat edilmesi durumunda teşvik verebileceklerini ifade ettiler. Ayrıca yabancı yatırımcı bularak Orta Anadolu’yu bir araya getirirsek bu proje de değer bulacağı görüşü dile getirildi. Bunun yanı sıra yine bu bölgenin ürettiği ürünlerin ihracat ayağını oluşturmamız durumunda yine teşvik ile desteklenebileceği öğrenildi. Bu görüşmeden somut olarak, yurtdışı iş geliştirme olanakları ve ihracata yönelik projelerin teşvikle destekleneceği öğrenildi.

✓ Kayseri TOBB Kadın Kurulu Başkanı ve üyeleri ile bir araya gelindi. Kayseri TOBB Kadın Kurulu olarak çok sanayici kadınları içeren üye profili olduğu ve çok başarılı işlere imza atan bir ekip oldukları görüldü. Başkan, yaptıkları projeler ve üye profilleri hakkında bir sunum yaptı. Sunum içeriği ve üye profili hakkında bilgiyi KAİSDER’e göndereceklerini belirttiler. KAİSDER’in de üye profili bilgileri detaylı olarak kendilerine iletilecek. Kayseri TOBB Kadın Kurulu ve OR- AN Kalkınma Ajansı ile birlikte iş geliştirme odaklı proje hazırlayabileceğimiz konuşuldu. Bu ziyaretten somut olarak, Kayseri TOBB Kadın Kurulu üyelerinin iş alanlarını, sektörlerini yakından incelemek; birlikte proje hazırlamak; iş geliştirme görüşmeleri için Ankara’daki etkinliklere davet etmek konusunda işbirliği yapabileceğimiz sonucu elde edildi. Aynı zamanda Lale Ergün arkadaşımızın önerisi olarak işbirliğini artırmak ve iş ağını genişletmek üzere yazılım kullanılması önerildi. Bu konuda Sevilay İmre arkadaşımızın desteği ile çalışma başlamış bulunmaktadır.

✓ Kayseri ziyareti verimli toplantıları, sıcak ilgi, nefis yemekleri, Tarihi Kayseri Sokağı arkamızda bırakılarak ikinci durağımız Sivas İline hareket edildi.
3 Ekim 2018 Tarihinde başlayan ziyaretin ikinci durağı Sivas İli idi.

✓ İlk ziyaretimiz Sivas Valisi Sn Davut Gül’ün makamı oldu. Vali, görüşmede Sivas Şehrine
yapılacak her türlü girişim ve işyeri açma-işletme konusunda “sıfır bürokrasi” yaklaşımı olduğunu; şehrin ekonomik koşullarda, dostça bir ortamda ve iş hayatını destekleyici yaklaşımını anlattı. KAİSDER’in şehre yapacağı her türlü proje, yatırım ve destek ihtiyacı için hazır olduklarını belirtti.

✓ Sivas Belediye Başkanı Sn Sami Aydın ve ekibi ziyaret edildi. Bu ziyarette KAİSDER üyelerimizden Sevgili Ebru Öz’ün firmasının yaptığı başarılı iş bitirmelerinden büyük bir memnuniyetle söz edildi ve hepimiz için kendisi ve başarıları gurur kaynağımız oldu. Belediye Başkanı ile yapılan görüşme oldukça verimli geçti. Bu görüşmede, Sivas Belediyesi’nin AB Projesi kapsamında yaptığı ve uluslararası oldukça ses getiren “Paşabahçe – Hobbit Evleri Otel Projesi” yerinde incelendi. Toplam 19 otel-ev biriminden oluşan bu projenin işletmeye verileceği ve bunun için ihale yapılacağı öğrenildi. KAİSDER’e bu konuda işletme için ihaleye katılmaları konusunda bilgi verildi. İşletmenin bu işi bilen, bölgeye katma değer kazandırabilecek bir ekip tarafından yapılmasının istendiği belirtildi. 2019 yılında hızlı trenin çalışmaya başlayacağı, etrafındaki restoran, 6 km ilerisindeki macerapark olarak yapılmış eğlence alanı, doğa ile başbaşa ve sessiz bir mekanın avantajı, Sivas ilinin tarihi mekanları ve kaplıca, şifacı balıkların olduğu imkanların bu otel projesi ile pazarlanabileceği ve işletmeye KAİSDER’in talip olabileceği belirtildi. Bu konuda ilgilenen üyelerimizle bir çalışma grubu oluşturulacaktır. Detaylı bilgi için, aşağıdaki linkten erişim sağlayabilirsiniz.

https://www.google.com.tr/search?q=sivas+hobbit+evleri&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2 &ved=0ahUKEwjTk4Gsn_vdAhWEGZAKHfhMBOIQ_AUIDigB&biw=1536&bih=754&dpr=1.25

✓ Sivas Ticaret Odası Başkanı ile görüşüldü. İhracatı geliştirmek üzere KAİSDER üyeleri ile birbirimize destek olunabileceği ve her türlü işbirliği ve iş ağı genişletme konusunda hazır ve istekli oldukları öğrenildi. Ziyarete katılan KAİSDER üyelerinin iş geliştirme fırsatları görüşme sırasında doğdu.

✓ Sivas İŞGEM Genel Müdürü ile görüşüldü. İŞGEM ile iş geliştirme, melek yatırımcı olma, yerel yatırımcılarla ve stratup firmalarla işbirliği yapma olanakları görüşüldü. Genel Müdür Sn. Nilgün Yakut Hanımın vizyonu, donanımı ve yapmakta oldukları çok etkileyici idi. Ankara’ya konuşmacı olarak KAİSDER’e davet ettik.

Nallıhan, Eskişehir, Bursa, Kayseri ve Sivas gezilerimiz etkin ziyaret, iş geliştirme fırsatları ve giderek artan KAİSDER üyelerinin yol arkadaşlığı dostlukları ile tamamlandı. Kasım 2018 durağımız Hatay olup; katılabilecek arkadaşlarımızı, projelerimizi geliştirmek üzere tüm üyelerimizin görüş ve önerilerini bekliyoruz.

En Derin Sevgi ve Saygılarımla
Göknur ATALAY
BAŞKAN